Oyuncu Koltuğu Nedir?

Oyuncu Koltuğu Nedir?

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle bilgisayar başında geçirdiğimiz süre artmaya başladı. Özellikle son yıllarda oyun sektöründeki çığır açan grafiklerin oluşmasıyla bilgisayar başında uzun süre geçiren ofis çalışanları ve oyuncuların bilgisayar başındaki konforunu arttırmaya yönelik oyuncu koltuğu modelleri ortaya çıktı. Oyuncu koltukları ister uzun saatler yüksek grafikli bilgisayar oyunları oynayın ister uzun saatler ofisinizde önemli bir toplantıya hazırlanın sizlere konforunuzu arttıracak rahatlık imkanı sunarken, tercihe göre kanepe ve yatak görevi görebilecek şekilde ayarlanabilir fonksiyonel bilgisayar sandalyeleri olarak görülmektedir.

Oyuncu Koltukları ve Çalışma Koltukları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Oyuncu koltuğu ya da diğer adıyla gamer koltuklarının diğer bilgisayar sandalye modellerinden ayrılan ilk özelliği geniş yapıdaki tasarımı ve tasarımından doğan konforlu yapısı olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncu koltukları çalışma koltuklarına kıyasla kullanıcılarına daha fazla özelleştirme ve daha fazla mekanik özellik seçenekleri sunuyor. Standart koltuk modellerinde genellikle yalnızca sünger kullanılırken, bazı oyuncu koltuğu modellerinde kullanıcıların konforunu arttırmak için sünger malzemeye ek köpük malzeme kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra standart çalışma koltuklarına kıyasla oyuncu koltuklarında bel, boyun ve sırt desteği bulunmakta ve bu da uzun süreli oyun oynarken ortaya çıkabilecek ortopedik sorunların önüne geçilebilmektedir. Çalışma koltuklarındaki gibi standart ölçülerin dışında farklı fiziksel özelliklere sahip kullanıcılar için tasarlanmış olan amortisörlü oyuncu koltukları, kilosu fazla olan bireylerin konforlu oyun saatlerini yaşamasını sağlarken, koltuğun yüksekliğini masa ile aynı seviyeye getirerek kol yorgunluğunu önlüyor. Ayrıca amortisörlü oyuncu koltuğu modelleri, oyuncu koltuklarının kendi etrafında dönebilme özelliği ile bir tür fonksiyonel çalışma koltuğu olarak karşımıza çıkıyor.

Oyuncu Koltuğunun Faydaları Nelerdir?

Oyun koltukları kullanıcıların rahat edebilmesi için yüksek sırtlıklar, yan kol dayama yerleri gibi standart bilgisayar sandalyelerinde bulunmayan özellikleri ile  sağlıklı oturuş pozisyonunu desteklenin yanı sıra RGB aydınlatma gibi kozmetik özellikleri göre farklı fiyatlandırmalar ile karşımıza çıkabiliyor. Minderli oyuncu koltuğu, uzatmalı oyuncu koltuğu ve son dönemin popüler bir ürünü olan RGB oyuncu koltuğu modelleri, kullanıcıların zevk ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterirken, günün yarısından çoğunu kesintisiz ve sağlığı olumsuz etkilemeden oturma fırsatı sunmasıyla oyuncuların öncelikle tercihi oluyor. Elbette oyuncu koltukları yalnızca bilgisayar oyuncuları tarafından değil, aynı zamanda ofis çalışanları gibi günün büyük bir kısmında oturan kullanıcılar tarafında da gözde ürünler olarak karşımıza çıkıyor.