Ofis Mobilyalarının Müşteriler Üzerindeki Çarpıcı Etkileri

İş dünyasında hayatta kalabilmek ve kâr elde edebilmek için yapılacak en önemli şey şüphesiz ki müşterileri elde tutmaktır. Müşteri olmadan bir işletme var olamaz ve kısa sürede sektöre veda eder. Bu noktada işletmelerin müşterilerine karşı tek sorumluluğu elbette sadece kaliteli mal ya da hizmet üretmek değildir. Aynı zamanda onlara saygın bir görüntü oluşturmak da son derece önemlidir. Bu şekilde onların hem saygısını hem de güvenini kazanmak mümkün hale gelecektir. Bunu sağlamak için de ofis dekorasyonu yaparken pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Müşteri saygısı ve güveni kazanma konusunda ofis mobilyaları son derece büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ofis koltukları kanepelerinasıl müşterilerin güvenini kazanacak diye soracak olursanız, ofisteki görüntünün müşteriler üzerinde büyük etki bıraktığından bahsedebiliriz. Özellikle ofiste müşterilerini sık sık ağırlayan ve müşteriler ile sürekli olarak yüz yüze iletişimde olan işletmeler için ofis dekorasyonu kilit noktadır desek yanlış olmayacaktır. Bu işletmelerin ofislerini sadece çalışanları odağa alarak değil, müşterilerini de göz önünde bulundurarak dekore etmesi gerekmektedir.

Ofis dekorasyonunun genellikle çalışanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığından bahsediliyor olsa da bu dekorasyonlar müşterileri de ciddi anlamda etkilemektedir. En basitinden bir müşteri ofise geldiğinde görüşme için beklerken bekleme alanlarındaki ofis koltukları üzerinde kendini rahat hissediyor ve çevresindeki dekorasyon detaylarını beğeniyorsa işletme şimdiden bir adım önde demektir. Müşteriyi ferah ve huzurlu bir ortamda ağırlamak müşteri ilişkilerini kuvvetlendirecek ve bu durum işletmenin temel amacı olan müşteriyi elde tutma misyonunu gerçekleştirebilecektir.

Ofis tasarımlarında hangi tip dekorasyonun tercih edildiği de oldukça önemlidir. Örneğin günümüzde daha çok modern ofis dekorasyonlarının daha çok öne çıktığını görüyoruz. Modern dekorasyonun kilit noktası ise minimalizm yani az eşya, açık ton renkler ve ferah alanlar. İşletmeler bugünlerde ofislerinde kullanacağı modern detaylar sayesinde müşteriler üzerinde iyi bir izlenim yaratabilir. Özellikle sıra dışı mobilyalar seçmek de bu noktada yararlı olabilir. Bu şekilde çalışanların iş verimini artırmanın yanı sıra müşterilerin ilgisini çekmek de mümkün olabilir.