Kedili Evlere Uygun Dekorasyon

Kedi sahiplerinin yaşadığı en büyük sorunlar kediler tarafından mobilyalarının devrilmesi ve mobilya yüzeylerin tırmalanmasıdır.Yaşam alanını kedi veya kediler ile paylaşan kişiler, kedisi olmayan kişilere kediye sahip olmanın verdiği mutluluğu ve sevimliliği anlatır, kediye sahip olmanın birçok avantajından bahsederler. Kedi olan bir evin dekorasyonu başta kediler için uygun olmasa da zamanla kediler için uygun dekorasyona sahip evlere dönüşmek zorunda kalmaktadır. Yeni kedi sahiplenenlerin ve kedi sahiplenmeyi düşünen kişilerin ev dekorasyonu kediler için uygun bir hale getirmeleri gereklidir.

Kediler masanın üzerinde duran tuzluğu, içi su dolu bardakları, vazoları ve kırılma özelliği olan çeşitli eşyaları masadan aşağı atmaktan büyük bir zevk aldıkları düşünülebilir. Bu durum genel olarak kedilerin karakterine göre değişebilse de genellikle kedilerde bu davranış görülebilmektedir. Kedi ile paylaşılacak olan yaşam alanlarında masaların, konsolların ve sehpaların üzerinde yer alan aksesuarlar ve eşyalar gözden geçirilmelidir. Kırılma riski taşıyan, sizler için öneme sahip olan eşyalar düşme riski olmayan alanlarda konumlandırılmalıdır. Kediler isteyerek bu eşyaları yere atmayacakları düşülecek olsa bile mobilyalar üzerinde gezinen kedilerin bu eşyalara çarpma riski de kaçınılmazdır.

Ev dekorasyonunda eşyaların ve mobilyaların konumları önem taşımaktadır. Uygun konuma yerleştirilen eşyalar ile yaşam alanının dekorasyonu değiştirilebilir. Kedi olan bir evin dekorasyonunda kedilerin eşyalarına da yer verilmelidir. Kedi tuvaleti, tırmalama tahtaları, kedi oyuncakları için evlerde alanlar belirlenmelidir. Belirlenen alanların hem kediler için ulaşımı kolay hem de evin dekorasyonu ile uyumuna özen gösterilmelidir. Özellikle kedi tuvaletinin konumlandırılacağı alanın kedinin kullanımı için uygun özellikler taşıması önemlidir.

Doğal yaşamda yaşama içgüdülerine sahip olan kedilerin ev ortamında yaşaması durumunda yaşanan en büyük sorun eşyaların tırmalanmasıdır. Genellikle tüm kediler ile yaşanan bu durum mobilyaların görünümü için büyük bir olumsuzluk teşkil etmektedir. Her ne kadar kedi tırmalama halısı, kedi tırmalama tahtası gibi ürünler alınsa da koltukların, sandalyelerin, yatak başlıklarının tırmalanması durumu yaşanabilir.

Kediler kendilerine ait bir dinlenme alanının olmasından hoşlanırlar. Evde bulunan çeşitli mobilyalardan uygun olanının üst kısmına yerleştirilecek minder ile kediler için özel bir dinlenme alanı oluşturulabilir.

Kediler patileri yardımıyla kapalı olan dolap kapaklarını açabilir ve sizin giremez dediğiniz alanlara gidebilir. Kediler gardırop, kitaplık ve vitrin gibi kapaklı olan dolapların kapak kısmından veya tutma kısımlarından kapakları açabilirler. Özellikle kedinizin ulaşmasını istemediğiniz eşyalarınız bulunuyorsa kedinizin açamayacak özellikleri olan dolaplar içerisine yerleştirebilirsiniz.

Kediler doğal yaşamda yaşayan ve bedensel olarak bu özelliklerde yaratılmış olan canlılardır. Dışarda gözlemleyeceğiniz kediler yüksek alanlardan zıplamakta, koşmakta ve tırmanmaktadırlar. Ancak evler genellikle kedilerin yaşaması için çokta uygun olmayan ortamlardır. Özellikle küçük boyutlu eve sahip olan kişiler mutlaka evlerini kediler için uygun bir hale getirmelidirler. Eğer bir kedi sahiplenilmek isteniyorsa veya kedi sahiplenilmiş ise o evin kedi için de bir yaşam alanı olduğu unutulmamalı ve kedi için de uygun özellikler taşımasına özen gösterilmelidir. Mobilyaların üst kısımlarında aksesuar ve eşyaların bulunmaması durumunda kediler özgürce mobilyalar üzerinde gezebilir ve zıplayıp hoplayabilir. Yaşam alanlarınızı kediler için düzenlerken mutlaka bu hususlara dikkat edilmelidir.

Eğer henüz kedi sahiplenmediyseniz ve kedi sahibi olmak istiyorsanız bakıma ihtiyacı olan bir kediyi sahiplenmenizi öneririz. Para karşılığında canlı satan firmalardan kedi sahibi olmak yerine sizin bakımınıza ihtiyacı olan bir kediyi sahiplenebilirsiniz. Yaşam alanınızı da kediniz ile birlikte kullanacağınızı unutmadan gerekli düzenlemeleri yapmalısınız