Mobilyaları Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

.

İhtiyacımız olan bir mobilya her bakımdan rahat, kullanışlı, uzun ömürlü olmalı. Değerini karşılamalıdır. Bu sebeplerden dolayı satın alacağınız herhangi bir koltuk, kanepe, sandalye hakkında yeterli bilginiz olmalıdır. Bu bilgi çok sayıda mağaza gezilerek elde edilebilir. Görünüşü güzel olan bir mobilya rahat olmayabilir veya fiyatı uygun olmayabilir. Diğer taraftan dayanıklı, rahat ve uygun fiyatta olan mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir. Bu nedenle mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değildir.

Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalıdır. Mobilya dikkatli bir şekilde incelenerek satıcıdan mobilya ile ilgili tüm bilgiler alınabilemedir. Bunun için de sattığı ürün hakkında bilgi sahibi , konusunda eğitilmiş elamanları olan tecrübeli mağazalar tercih edilmelidir. Sattığı ürün hakkında bilgi sahibi olmadan sadece pazarlama becerisiyle ürün satılan yerlerden bir problem ile karşılaşılması durumda destek almanız zor olacaktır.

Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam olması, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdendir. Ayrıca satın alınması, düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebidir. Alınan mobilyanın eve veya büroya teslim masraflarının fiyata dahil olup olmadığı satın almadan önce öğrenilmelidir. Mobilya seçerken tüm bu özellikleri dikkate alarak, istek, ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçiniz. İhtiyacın sipariş üzerine karşılanması durumunda satıcı ile mutlaka bir sözleşme imzalanmalı.

Mobilyaları Satın Almadan Önce; Aile bütçesi ön planda tutularak mobilyanın kullanılma amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp, ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalıdır. Bu durumda yalnız yeni alınacaklar değil, varsa eski eşyaları da dikkate almak ve düşünmek gerekir. Mobilyaların seçiminde ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Ayrıca kullanışlılık, sağlamlık ve uzun ömürlülük gibi hususlar da önemle göz önünde tutulmalıdır.

Kumaş Kaplı Yumuşak Grup Mobilyalarda… –

Oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmalı. – İskeleti kuvvetli olmalı; gıcırdamamalı, sallanmamalı. – İskelet ve köşeler kumaş ile iyi bir şekilde kaplanmış olmalı. – Köşeler iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı. – Dikişler ve biyeler düzgün olmalı. – Desenler ortalanmış olmalı ve çizgiler dikişler uyumlu olmalı. – Minderler esnek olmalı, koltukla tam uyumlu olmalı. – Kanepe ve koltuk üzerindeki düğmeler güvenli bir biçimde dikilmiş olmalı. – Sürekli kullanılacak olan ürünler sağlam ve sık dokunmuş olmalı. – Temizlemek üzere çıkarılabilecek parçalar yırtılmayacak bir üründen yapılmış olmalı. – Her pozisyon için oturma dengesi iyi sağlanmış olmalı.