Mobilya Hakkında…

.

Mobilyanızın neyden ve nasıl üretildiğini biliyor musunuz? Uzun ömürlü mü? Bunların yanıtlarını arıyor iseniz eğer size yol gösterecek ve yön verecek bilgilerimizi kaçırmayın… Tamamen ağaç mobilya olur mu? İstisna olarak kalitesiz ladin ağacından üretilmektedir, fakat hangi ağaçtan üretilirse üretilsin tamamen ağaç mobilya satın almak sizi sürekli sorunlarla boğuşmak zorunda bırakacaktır.Ağaç yanmadığı sürece canlı bir malzemedir, kurudukça Çatlayacak, dönecek eğilecek bazı parçalar kopacaktır. Daha kaliteli olur düşüncesiyle, bilinenin aksine Kesinlikle tamamen ağaç mobilya peşinde koşmayınız.

Masif mobilya, sunta, mdf, suntalam nedir? Masif, gövdesi sunta üst ve alt yüzeyler ortalama 0.8 mm muhtelif ağaç kaplama, dik yüzeyler ortalama yarım santim ağaç çıta çevrilerek yapılan hemen hemen tüm evlerde olan alışılagelmiş mobilya çeşididir. MDF masif kullanılmadan mobilya üretilebilmesine olanak veren üretici için avantajlı üretim biçimidir. Kıyas yapılmak istenir ise masiflenmiş suntalam malzeme ile üretileni tercih ediniz. Suntalam modern mobilya üretim biçimidir. Masifli mobilyadan temel farkı suntanın her iki yüzeyinde 0.8 mm lamine kaplama olması masif çıta yerine fabrikasyon ortamında özel makineler ile lamine cumbalar ile kaplanmasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus lamine üretiminin mutlaka otomatik makinelerde yapılmasıdır. Küçük atölyelerde ütüler ile cumba yapıştırılması nedeni ile halkımız bu üretim biçimi ile ilgili olumsuz kanaate sahiptir. Fabrikasyon üretim kısa sürede bu kanaati tersine çevirir. Nelere dikkat edelim? Masif mobilyalardaki en büyük sorun kalitesiz ağaç kullanımı nedeniyle masif çekmesi dediğimiz kenar kısımlarda görülen çöküntü veya ayrılmalardır. Ayrıca kapak veya çekmecelerde ağaç kullanılmış ise uzun vadede sizin için bazı sorunlar oluşabilir. Mdf denilen malzemeyi sadece lake denilen boyalı ürünler için tercih ediniz, bilinenin aksine mobilya için çok uygun bir malzeme değildir. Üretici için işçilik kolaylığı ortaya çıkartması nedeniyle tercih edilmektedir. Suntalam diye tanımlanan lamine kaplamalı ürünler hijyen ve temizlik için ideal, satın alanlara yedek parça imkanı sağlayan çizilmeye dayanıklı ürünlerdir. Sunta ismi halk arasında ön yargıya sebep olan kalitesiz olarak nitelendirilen bir malzeme olsa da bu bilgi malzemenin kalitesine göre değerdirilmeli malzemenin kaplamasına sıkıştırılma oranına içinde kulanılan tutkala göre bariz farklar gösterebilir. Suntalam ve mdf lam malzemeler kalitesine göre 1.2.3.4.5. sınıflara ayrılır 1. Sınıf suntalam bir malzeme 4.-5. Sınıf mdf malzemeden çok daha maliyetli ,kullanışlı ve dayaklıdır Bu durum sunta ve mdf tabirlerinin çok genelleme yapılarak kullanıldığından bir çok kişi tarafından yanlış değerlendirilmektedir. Suntalam Malzeme mdf in aksine tekrar tekrar vidalanabilme , kullanılabilme özelliğine sahiptir. Buna karşılık mdf toz yapısından dolayı daha çabuk dağılan aynı yerden tekrar kullanılmayan bir malzemedir. Mdf boyalı ürünlerde tercih edilmesi gerektiğinden banyo mutfak su ile temasın daha fazla olduğu yerlerde üzerindeki boyadan dolayı daha geç şişme özelliğinden dolayı tercih edilmelidir. Bu özellik yine mdf malzemenin kendisinden dolayı değil üzerindeki malzemenin ahşap yerine boya olmasından kaynaklanır .

Koltuk iskeleti nasıl olmalı? Koltuk iskeleti ağaç yada profil veya suntadan üretilebilir. İdeal olan gürgen (kayın) ağacından üretilmesidir. Kavak gibi kalitesiz ağaçlardan ya da suntadan yapılan ürünleri rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Profil den koltuk üretmek son yıllarda fabrikasyon üretim yapan firmalarca yapılan en az kavak ağacı kullanmak kadar mahsurlu ama maliyette ortaya çıkarttığı düşüş nedeniyle fabrikalarca tercih edilen üretim biçimidir.

Sünger üzerindeki gerçekler nelerdir? Bir koltuktaki en önemli maliyet unsurlarından biridir bu nedenle en çok hile yapılan kısımdır zira karlı bir hiledir. Öncelikle gri, mavi, sarı, beyaz diye sünger yoktur diyerek başlamalıyım kalitelisinin ayırt edilmesi için karışıma boya katılması fikri gri rengin benimsenmesi sonrasında tüm süngerlerin gri boya katılarak üretilmesi ile özelliğini kaybetmiştir. Süngerin ağır olanı iyidir bir bilgi vermek gerekirse 32 dansite süper gri sünger bilinen seri üretilen en iyi süngerdir. Fabrikasyon üretimde koltuk üretiminin yatak yayları ile yapıldığı görülür işin sırrı yay kullanılarak yapılan üretimin en ucuz süngerle yapılandan daha da ucuza mal olmasıdır.

Kumaş… En önemli maliyet unsurlarından olup en çok hile yapılan kısımdır. Zira mt 2 de 18-25 hatta ki 40 TL ye kadar kar sağlayabilir, bir kumaşın benzeri 5-6-10 TL ye benzer görünümde ama kullanım ömrü ve kalitesi düşük olarak da kullanılabilinir, zira koltuğa 25 – 35 metre kumaş gittiği düşünülürse. Epeyce bir fark demektir.Kumaş döşendiğinde tüketicinin bunu anlaması çok zor olacaktır. Fakat kullanıldıkça daha dayaksız ve kullanışsız olduğu ortaya çıkacaktır .Kumaşların arka yüzeyindeki desteği mt 2 deki gramajı ve yüzeyi kaliteli olmalıdır . Sünger ve kumaş aynı modelde ve görüntüde bir ürünü yerine göre 1500-2000 TL daha uygun fiyata veya yüksek fiyata bulabilmenize olanak sağlar.Bunun önüne geçmek için fiyat odaklı düşünmeyip ürünü uzun yıllar sektörde bulunan bir problemle karşılaştığınızda size garanti süresi geçse dahi sürekli ve rahatlıkla destek verebilecek tecrübeli satış mağazalarını tercih etmelisiz.