Köşe Takımlarında Hangi Döşemelik Kumaşlar Kullanılıyor?

Koltuk takımlarında ya da köşe takımlarında genellikle benzer döşemelik kumaşlar kullanılır. Eğer döşemelik kumaşlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olursanız, köşe takımı alırken seçtiğiniz modelin kumaşı hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Köşe takımları ve koltuk takımlarında en çok kullanılan döşemelik kumaş türlerine birlikte göz atalım.

Alkantra Koltuk Kumaşı

Döşemelik kumaş olarak kullanılmasının yanı sıra perde imalatında da kullanılan bir kumaş türüdür. Duvar kaplamalarında da tercih edilir. % 60 polyester ve % 40 poliüretan iplik karışımından elde edilir.

İşlemeli Koltuk Kumaşı

Koltuk ve köşe takımlarında döşemelik kumaş olarak sık tercih edilen bir kumaş türüdür. Perde ve duvar kaplamalarında da kullanılan bu kumaş elde ya da makinede dokunabilir. Hem koton iplikten hem de ipek iplikten üretilebiliyor.

Emprime Koltuk Kumaşı

Koltuklarda gördüğünüz resim şeklindeki doku genellikle emprime kumaş kullanılarak yapılıyor. Hafif koton olan bu kumaş resimlendirilebilme özelliğine sahip.

Damasko Koltuk Kumaşı

15. asırdan bu yana kullanılan bir kumaş türüdür. Genellikle çift taraflı dokunur ve ağır bir kumaştır. Mat saten iplikler üzerine parlak saten iplikler ile desenler oluşturulur. Yastıktan duvar kaplamasına, perdeden fon kumaşlara kadar pek çok yerde kullanılır.

Suni Deri Koltuk Kumaşı

Sıvı PVC’nin ince dokulara dönüştürülmesi ile elde edilen deri görünümlü bir kumaş türüdür. Silinebilir özelliği koltukların kolluklarında tamamında ya da sıklıkla kullanılmasını beraberinde getirir.

Keten Koltuk Kumaşı

Bakımı ve temizliği itina isteyen keten kumaşlar koltuklarda çok fazla kullanılmaz. Genellikle % 100 keten olmayan, keten karışımı kumaşlar döşemelik olarak tercih edilir.

Hareli Koltuk Kumaşı

Hareli döşemelik kumaş doğal ipekten, kotondan ya da viskon kumaştan elde edilebilir. Çizgili ya da emprime şeklinde de üretilebilir.

Tafta Koltuk Kumaşı

İpek görünümlü olmasıyla bilinen tafta kumaş oldukça parlak bir görünüme sahiptir. İpek kumaştan daha ucuzdur çünkü viskon kumaştan sık bir dokuma şekliyle elde edilir.

Koton Koltuk Kumaşı

Öze bir dokuma tekniği ile elde edilir. İpek kumaş ile tersten dikilme suretiyle desenlendirilebilir. İpek ipliğin kullanıldığı bölüm yeniden dokunur ve böylece desenler ortaya çıkar.