Koltuk Takımları İçin Temizlik Önerileri

Döşemelik olarak kullanılan kumaşların çamaşır makinesinde yıkanması pek mümkün olmuyor. Bu yüzden farklı yöntemler ile temizlenmesi gerekir. Koltuk takımlarında kullanılan döşemelik kumaşların temizliğinde yapılan hatalar maalesef kalıcı sorunları da beraberinde getirebiliyor. Bu yüzden döşemelik kumaşların temizliğinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Öncelikle koltuk takımları üzerinde kullanılan kumaşın çekme yapıp yapmadığını bilmelisiniz. Bazı kumaşlar ılık su ile silindiğinde dahi hafif çekme yapabilir. Bu durumda deforme bir görüntü ortaya çıkacaktır. Çekme yapan bir kumaşın kullanıldığı koltuk takımlarında soğuk su ile silme işlemi yapılmalıdır. Durulama için de yine ılık su yerine soğuk su tercih edilmelidir.

Hangi Koltuk Takımı Kumaşı Daha Dayanıklı?

Sık bir dokuma ile üretilmiş olan kumaşların temizliği her daim daha kolay olur. Çünkü kir ve lekeler derinlere işleyemez ve sadece yüzeysel bir silme işlemi ile koltukların tertemiz görünmesi sağlanabilir. Ayrıca sık dokunmuş olan döşemelik kumaşlar ovma gibi silme hareketlerine karşı da diğer döşemelik kumaşlardan çok daha dayanıklıdır.

Koltuk takımları üzerinde leke oluşmaması için üzerine dökülen sıvı maddeler bekletilmeden hemen silinmelidir. Öncelikle sıvıyı br peçete ya da kağıt havlu ile çekin. Sonrasında kurumasını beklemeden temizleyin. Bu sayede hassas kumaşlarda dahi leke oluşmasını engellemiş olacaksınız.

Koltuk temizliğinde doğal sabun kullanımı önerilir. Kimyasal temizlik malzemeleri genellikle koltukların yıpranmasında, renklerinde bir açılma meydana gelmesine ya da sararmalara sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden doğal sabun ya da sabun tozu kullanımı en ideal tercih olacaktır.

Koltuk Silerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koltuk silmek için mutlaka kaynatılmış su kullanılmalıdır. Ancak kaynak ya da ılık su kullanımı koltuk kumaşına zarar verebilir. Kaynatılmış suyu soğuyana kadar bekletmelisiniz. Sonrasında silme işlemine başlayabilirsiniz. Suyun silmeden önce kaynatılmasının nedeni, içerisindeki klorun buharlaşmasıdır. Klor kumaşa zarar verebildiğinden, kaynatılarak suyun klordan arınması sağlanmalıdır.

Çok fazla oranda sabun kullanımından kaçının. Olabildiğince az miktarda temizlik malzemesi kullanmaya özen gösterin. Dezenfektan olarak da sirkeli suyu tercih edebilirsiniz. Sirkenin mikrop öldüren özelliğinden faydalanarak koltuklarınızı hem temiz hem de hijyenik bir hale getirebilirsiniz.