Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuklarınızı uzun süreler kullanabilmeniz için koltukların temizliğinde dikkat edilmesi gereken püf noktalarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Koltuk imalatında kullanılan kumaşlar çeşit çeşit olabiliyor. Kumaşların farklı olması temizliği konusunda da farklılıkları beraberinde getiriyor.

Flok Kumaş

Silinebilir özellikli bir kumaş olup, %60 sıvı itici özelliğe sahiptir. Flok kumaşta lekeye sıcağı sıcağına müdahale edilirse leke genelde tamamen çıkabilir. Flok kumaşta lekeyi temizlemek için çok farklı yöntemlere gerek yoktur, yumuşak nemli bir bezle silmek çoğu zaman lekeyi çıkarmak için yeterli olacaktır. Özellikle kullanılan bezin renk vermediğine dikkat edilmelidir. Kedi besleyen müşterilerimize de ısrarla tavsiye ettiğimiz bir kumaş türüdür.

Dokuma olmadığı için kedinin tırnak geçirmesi pek mümkün değildir ve bu sebeple kedili evlerde çokça kullanılan bir kumaş türüdür.

Flok kumaşın dezavantajlarına değinmek gerekirse; kumaşın yıkanmaması gerekmektedir. Flok kumaşlar makinede ve elde yıkanmamalıdır. Yıkama maalesef kumaşın altındaki telanın bozulmasına neden olabilmektedir.

Bu kumaşı yıkayarak kullanan bir çok müşterimiz mevcut ancak bu durum sizi kumaşınıza gelecek herhangi bir zararda garanti dışı bırakacağı için tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir.

Keten ve Şönil Kumaşlar

Dokuma kumaş özelliğindeki bu kumaşlar koltuğu çok spor ve modern göstermektedir. Yıkanabilir özellikte olup 30 derecede makinede yıkanabilir ve temizliği sağlanabilir. Bu kumaşın dezavantajları ise silebilmenize rağmen leke tutmaz özelliklere sahip olmamasıdır.

Eğer açık renkleri tercih edecekseniz bu kumaşı tavsiye etmemekteyiz. Çünkü temizliği ciddi anlamda sıkıntılı olacaktır. Özellikle kedi beslenen evlerde kullanılması sakıncalıdır. Kediler bu tür kumaşları gördükleri zaman koltuğunuzu tırmalama tahtası olarak algılayacak ve tırmalamaya başlayacaktır.

Nubuk ve Suni Deri

Sadece yumuşak ve nemli bez ile silinmelidir. Silinebilir ve sıvı itici özelliktedir. Nubuk yaz – kış kullanımda sorunsuzdur ancak suni deri yaz aylarında terletme yapabilmektedir..

Kumaş Temizliğinde Genel Bilgiler

Kullanılan bezin renk vermediğine özellikle dikkat edilmelidir. Nubuk ve suni derileri silerken nemli ve yumuşak bir bez kullanmanız gerekmektedir. Sabunlu ve sulu bir bezle yıkar gibi sildiğiniz takdirde kumaşın altında kullanılan süngerin rengi bazen kumaşa çıkmakta ve o lekeler maalesef sonrasında kumaşta kalıcı olarak kalmaktadır. O yüzden sulu silim ve halı yıkama makinesi ile koltuk temizliğini kesinlikle yapılmamalıdır.

Koltuklarınızı elektrik süpürgesi ile temizlememelisiniz. Koltuk kumaşıyla sünger arasına döşediğimiz silikon elyaf tabaka, maalesef güçlü elektrik süpürgeleri ile yapılan temizliklerde basınçla kumaş yüzeyine çekilmekte ve kumaşın üzerinden beyaz tüy gibi elyaflar görülmektedir. Koyu renkli koltuklarda bu durum belli olmaktadır. Özellikle oturum ve sırt minderlerinde elektrik süpürgesi kullanılmamalıdır.

Koltuk ayaklarının temizliğinde; nikelaj ayakları çok hafif nemli bez ile temizlemeli ve kurutmalısınız. Ahşap ayakların nemli bezle silinmesi yeterlidir.

BURADA PAYLAŞTIĞIMIZ BİLGİLER ÇİFTÇİOĞLU MOBİLYANIN KOLTUKLARINA HAS BİLGİLER OLMAYIP GENEL BİLGİLERDİR.