Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son dönemin favori mobilyası olan köşe takımları evin her odasında kullanılabiliyor. Salonda, yemek odasında, oturma odasında hatta mutfakta dahi birbirinden şık köşe takımlarını görmek mümkün. Özellikle yeni evli çiftlerin tercihi olan L koltuk takımları küçük evlerde yaşayanların da imdadına yetişiyor. Peki, bir köşe takımı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

köşe takımı rehberi

Öncelikle dikkat etmeniz gereken husus mobilyanın rahatlığıdır. Arka bölümünde tasarım dışında çıkıntısı olmayan, oturma bölümü ideal genişlikte tasarlanmış köşe takımlarının tercih edilmesi gerekiyor. Ayrıca iskelet bölümü ve köşe dönüşlerinin de kullanılan kumaş ile düzgün bir şekilde kaplanmış olmasına, potluk olmamasına da dikkat edin.

Köşe Takımı Almanın Püf Noktaları

Köşeli mobilyalarda köşelerin düzgün şekilde birleştirilmiş olması da önemli bir detay. Köşede aralık kalması mobilyanın kısa sürede deforme olmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda dikiş ve biyelerin de düzgün bir görünüm sunuyor olması gereklidir. Bazı takımların parçaları çıkarılabilir kumaştan hazırlanıyor. Örneğin kırlentlerin kılıfları çıkarılabilir yapıda olabilir. Bu durumda kumaşa yırtılmayacak kadar esneklik kazandırılmış olması lazım.

rahat köşe takımları

Her türlü oturma pozisyonuna uygun bir oturma dengesi sağlanmış olmalı. Kollar ve kanatlar daha yakından incelenmeli. Koltuğun kolları ya da kanatlarının ideal yükseklikte olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca eğer kumaş kaplanmış ise kolların ve kanatların yeterince doldurulmuş olduğundan emin olun. Aksi halde kısa sürede çökme meydana gelebilir.

Mobilyanın imalatında kullanılan ağacı öğrenin. Parçaların birleştirilmesi için hangi malzemenin kullanıldığını mutlaka sorun. Döşemelik malzemelerin dayanıklı olması da mühim bir unsur. Sert sünger ya da yay gibi pek çok malzeme dolgu malzemesi olarak kullanılabiliyor. Döşemelik kumaşın kaliteli ve dayanıklı olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur.

Desenli Köşe Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

desenli köşe takımları

Tercihinizi desenli bir köşe takımından yana yapacaksanız, desenlerin ortalanmış olmasına dikkat edin. Ayrıca desenler ile koltukta kullanılan ahşabın rengi arasında bir uyum olmalıdır. Çizgili desenlerin kullanıldığı köşe takımlarında çizginin izlediği hat ile dikişlerin izlediği hat da paralel olmalı. Dikişler çok kalın, çizgiler çok ince olmamalı. Kullanılan ipin kalınlığına da mutlaka dikkat edin.