Doğru Yatak Başlığı Nasıl Seçilir?

Doğru Yatak Başlığı Nasıl Seçilir

Doğru yatak başlığı seçimi, yatak odası takımı özellikleri, karyola özellikleri, yatak odasının boyutları ve kullanacak kişilerin zevkleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Yalnızca zevklerinize uygun bir seçim yapıldığında yatak odasının genel dekorasyonuna uymadığında veya ölçüleri diğer mobilyalar ve karyola ile uyumlu olmadığında olumsuz bir görünüme neden olabilecektir.

Karyola ile Uyumlu Yatak Başlığı Seçimi

Yatak başlığı seçilirken karyola özellikleri dikkat edilmesi gereken hususların başında yer almaktadır. Genel olarak karyolalar standart bir ölçüde üretiliyor olsa da bazen kişiler daha büyük veya daha küçük boy yatak seçiminde bulunabilirler. Bu durumda yatak başlığı da karyola özelliklerine uygun olmalıdır. 160×200 yatak ve karyola ölçüsü standart çift kişilik yatak ölçüsüdür. Ancak ihtiyaca göre 180×200 veya 150×200 çift kişilik yatak ve karyola bulunmaktadır.

Karyola modelleri genişlik ve uzunluk ölçülerine göre değişiklik göstermekle birlikte yerden yüksekliğine göre de farklı karyola modelleri bulunmaktadır. Alçak karyola modelleri ile yerden yüksekliği daha fazla olan karyolalar ile uyumlu yatak başlıkları değişiklik gösterecektir.

En uygun yatak başlığı yatak odası takımı ve karyola alınırken seçilmektedir. Yatak odası takımı ile uyumlu veya karyolanızın ölçü ve özelliklerine uygun yatak başlığı seçebilirsiniz.

Yatak Odası Takımı ile Uyumlu Yatak Başlığı Seçimi

Yatak başlığı seçilirken yatak odası mobilyalarıyla uyumlu olması önemli bir unsurdur. Yatak odası takımının tarzı ile uyumlu olmayan bir yatak başlığı seçildiğinde yatak odasının genel dekorasyonunu bozacak ve içinize sinmeyecektir. Klasik yatak odası takımları ile uyumlu yatak başlığı seçilirken klasik dekorasyon özellikleri taşıyan ve klasik mobilyalar ile uyumlu olabilecek yatak başlığı modelleri incelenmelidir. Benzer şekilde modern yatak odası takımları ile uyumlu yatak başlığı seçiminde de modern özelliklere sahip yatak başlıkları arasından seçim yapılmalıdır.

Yatak odası takımının tarzına ek olarak renkleri ile de uyum yakalanmalıdır. Bazen bir mobilya ile uyumlu olmayacağınızı düşündüğünüz rengin farklı tonları ile istenen dekoratif hava kazanılabilir. Yatak başlığı rengine karar verirken yalnızca ana renkler değil ara renklerin tonları da incelenmelidir.

Yatak Odasına Uygun Yatak Başlığı Seçimi

Yatak odası dekorasyonunda mobilyaların ve aksesuarların tarzları ve renkleri her ne kadar önemli olsa da yatak odasının ölçülerine ve özelliklerine uygun olmayan mobilya ve aksesuarlarla istenilen dekorasyon sağlanamamaktadır. Geniş yatak odaları için küçük mobilya seçilmesi durumunda yatak odalarının genel dekorasyonunda istenilen hava sağlanamayacak ve odada bir eksiklik hissi oluşacaktır. Dar alanlarda ise geniş mobilya kullanıldığında odada boğucu bir hava oluşacaktır. Geniş alanlarda çeşitli mobilyalar ve aksesuarlarla ortamda oluşan eksiklik hissi giderilebilse de dar yatak odaları için mobilya boyutları daha önemli bir unsur olmaktadır.

Dar ölçülü yatak odalarına uygun yatak başlığı seçilirken yatağın etrafında bulunan komodinlerin, yatağın gardıroplara ve diğer mobilyalara olan uzaklıklarının dikkat edilmesi gereklidir. Bazı yatak başlığı modelleri yatağın genel ölçülerinin dışına çıkarak çeşitli şekillere sahip olmaktadır. Yatak başlığın bu şekilde farklı dizaynı, başlığın odaya getirildiğinde mevcut alana sığmaması veya uyumsuz olmasına neden olabilir ya da yatağın bir alana sığdığını düşünseniz bile yatak başlığının üst kısımlarının bir yerinde oval gelen bir ayrıntı nedeniyle o alana başlığınız sığmayabilir. Yatak başlığının yalnızca yatak ile temas ettiği kısmı değil başlığın tamamının ölçülerinin sizin yatağınız için düşündüğünüz alana sığıp sığmadığına dikkat etmeniz gereklidir.

Toza Karşı Dikkat

Yatak başlığı seçerken, toza ve toz tutan kumaşlara karşı alerjiniz varsa, doğru başlığı seçmekte acele etmemelisiniz. Özellikle daha çok toz tutan kumaş kaplama başlıklar, toza olan alerjinizi arttıracağından dikkatli bir seçim yapmanız oldukça önemli olacaktır. Toza karşı alerjiniz varsa, deri başlıklar, ahşap başlıklar ve nubuk deriden kaplanmış başlıkları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü bu başlıkların toz tutma özelliği kumaş başlıklara oranlara daha az olduğu için, kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de toz tutmayacak, ve ufak bir çarpma da sallanan başlığınızdan gözle görülmeyen ancak burnunuzun hissedeceği tozlar havaya uçuşmayacaktır.

Tüm bunlara dikkat ederken yatak başlığınızın özelliklerinin zevklerinize uygun olması ihmal edilmemesi gereken önemli bir özelliktir. Yatak odanıza yeni bir başlık seçmek için, başlığın tasarımı, dekorasyonunuzla uyumunun önemli olduğu kadar, bazanızla da tasarımının uyması gerekmektedir. Bu sebeple de genellikle baza ve başlık birlikte temin edilmektedir. Baza kategorimiz içerisinde başlıklı bazalara ve yatak setlerine daha yakından bakmak için şimdi tıklayın.