Lüks Otel Oluşturmak için 5 Adım

Lüks otel dekorasyonu oluşturmak için hangi etmenlerin bir arada dizayn edilmesi gerekmektedir? Otel odalarında lüks bir konsept oluşturmak için birkaç adımı izlemek gerekmektedir. Bu adımlar doğrultusunda doğru otel dekorasyonu sağlanacak ve haliyle lüks otel konseptleri oluşturulabilecektir.

  1. Geniş Bir Oda

Lüks bir otel konsepti oluşturmak için atmanız gereken 5 adımdan ilki odanın ölçüleri olacaktır. Geniş bir otel odası sayesinde, lüks algısı ve dekorasyonu kolayca adapte edilecektir. Genellikle lüks yaşam alanları geniş odalara ve ölçülere sahiptir. Böylece dekorasyon ve mobilya seçimlerinde de sınırlama olmayacaktır. Bunlara ek olarak, lüks yaşam alanlarının ferah alanlar olması gerektiği gerçeğinden de yola çıkılması gerekmektedir.

       2. Duvar ve Zemin Döşemeleri

Oda seçimini gerçekleştirdikten sonra, duvar ve zemin döşemeleri de oldukça önemli olacaktır. Lüks bir otel odasında, duvarların yaşam alanında oluşturulmak istenilen konsept ve dekorasyona uyumlu olması gerekmektedir. Genellikle duvar kağıtları lüks otel odalarında tercih edilmektedir. Otelin konseptine de bağlı olarak, ahşap duvar döşemeleri de kaplanabilmektedir. Duvar ile birlikte zemin döşemeleri de önemlidir. Genellikle ahşap parke ya da duvardan duvara halı kaplama gerçekleştirilmektedir. Böylece lüks algısının temelleri atılmaktadır.

      3. Doğru Mobilya Seçimi

Lüks bir otel dizayn etmek için yukarıdaki iki etmenin tamamlanmasının ardından, odayı dolduracak ve asıl konsepti belirleyecek mobilya seçimi yapılmaktadır. Mobilyalar dekorasyonun temelini oluşturmaktadır. Ana etmen ve genel dekorasyonu oluşturan, yaşam alanlarında tercih edilen mobilyalardan oluşmaktadır. Bu lüks algısını sağlamak için de otellerde lüks mobilyalar yani klasik mobilyalar kullanılması gerekmektedir. Klasik yaşam alanları lüks algısını aşılamaktadır. Bu sebeple lüks bir yaşam alanı ve ambiyansı sağlamak adına doğru klasik mobilya modellerini seçmek gerekmektedir. Sadece klasik mobilya kullanmak odanın lüks bir konsept olmasında yeterli değil, doğru mobilya modellerinin de seçilmesi gerekmektedir.

       4. Doğru Aydınlatma

Otellerde önemli etmenlerin de içerisinde yer alan aydınlatma, lüks yaşam alanlarının ambiyansını oluşturmaktadır. Bu sebeple otellerde aydınlatma seçimi önemlidir. Otel odasının genel tavanında yer alacak ana aydınlatmaya ek olarak loş bir ortamı da sağlamak adına, abajur, lambader ya da duvara monte olarak aplik modelleri tercih edilebilmektedir. Odada tercih edilen mobilya ve dekorasyon ürünlerine ve lüks dekorasyonunu konsepti ile uyumlu ışık sıcaklığı belirlenmelidir. Sarı ya da beyaz veya gün ışığı aydınlatma tercih edebilirsiniz.

      5. Dekorasyon ve Aksesuar

Dekorasyonu ve lüks konsepti oluşturacak 5. Adım ise aksesuar ürünlerini kullanmak olacaktır. Aksesuar ürünlerinin içerisine hem mobilyalar hem de aksesuar etmenlerinden olan, figür ve süs eşyaları da girmektedir. Bu eşyaların içerisine canlı bitki modelleri de dahil edilmektedir. Özellikle canlı bitki kullanımı ile otellerde lüks bir yaşam alanı oluşturmak daha da can alıcı bir konsepte büründürmektedir. Canlı bitkilere ek olarak, berjerler de aksesuar ürünleri olarak tercih edilebilmektedir.

Lüks otel konsepti oluşturmak için otelin genel vizyonu ve konseptinin bu algıyı destekleyecek nitelikte olması gerekmektedir. Bir kullanıcı otelin kapısından içeri ilk girdiği andan itibaren lüks algısını tüm duyu organlarıyla hissetmelidir. Böylece otel odasının kapısında başlayan lüks algısı, otelin odasında da devam etmektedir.