İyi bir uyku için yatak odası tasarımı nasıl olmalı?

“ÖyIe koIay bir sanat değiIdir uyumak; onun uğruna, bütün gün uyanık durmak gerekir.” Friedrich Nietzsche

Yoğun ve stresli iş temposu, koşuşturma, zamana karşı yarış ile dolu hayatımızın üçte birininin uyku ile geçtiğini düşünürsek bu sürecin gitgide ne kadar önem kazandığını görüyoruz. Uykunuz düzenli olmadığında hem bedenen hem de ruhen dinlenemediğimiz bir gerçektir. Kaliteli bir uyku için gerekli ortamı hazırlamak gerekiyor.

Aydınlatma

İyi bir uyku için ışık kontrolü çok önemlidir. Yatak odalarındaki aydınlatmaların dim edilebilir (yani kısılabilir) olması ve yatak başucunda düşünülmüş vavyen anahtarlar sizi çok rahatlatacaktır. Böylece yatağa yattıktan sonra da yatak başucunuzdan ışığınızı açıp kapayabilir veya kısabilirsiniz. Işık rengi olarak daha çok sıcak renklere gitmeniz gerekmektedir.

Yatak, yorgan ve nevresim

İyi bir uyku için yatak seçiminde vücudunuza en uygun yatağı seçmeniz için kendinize zaman ve yeterli bütçe ayırın. Ayrıca yorgan ve nevresim konusunda da hassas davranmak mevsimsel olarak seçimlere dikkat etmek gerekir.

Odanızın ısısı

İdeal uyku için en uygun ısı 18-21 derecedir. 24 derecenin üzeri ciddi rahatsızlık verebilir. Sıcak yaz günlerinde ısıyı düşürmek için kullandığımız klimaların konumları yatağımızın direk karşısında olmamalıdır. Ayrıca yerden ısıtma kullanılıyorsa boruların yoğunlukta olduğu bölgeye yatak koymamak gerekir. Aksi takdirde tansiyon ve kan dolaşımınızda problem yaşanabildiği uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Ayrıca iyi bir uykudan önce odayı doğal olarak havalandırmak taze hava eşliğinde uykuya dalmak oldukça faydalıdır.

Duvar renkleri

Yatak odanızın renk seçimini odanızın aydınlık durumuna göre tercih etmeniz gerekir. Çok aydınlık bir odada koyu renkler belki seçilebilir ama az aydınlık bir odada mutlaka çok açık ve pastel renklere gitmek gerekir. Turuncu, kırmızı gibi renkler heyecan aşılayan uykuyu kaçırabilecek renklerdir. Gül kurusu, açık gri, pastel mavi ve pastel yeşil, lila, krem, bej gibi renkler rahatlıkla tercih edilebilir.

Okuma köşesi

İyi bir uyku için yatak odası tasarımında önemli diğer bir kriter de rahatlık. Kendinize odanızda tatlı bir okuma köşesi ortaya çıkartmaya çalışın. Yatak odanızın bir köşesinde böyle bir alan ayıramıyorsanız şayet yatak baş ucunuzu buna uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Başucu aydınlatmanız ve hafif müzik dinleyebileceğiniz bir ortam ortaya çıkartmanız kısa bir okuma süreci ile beyin dalgalarınız sakinleşecek sizi uykuya hazırlayacaktır.

Kendinizi şımartma köşesi

Yatak odanızda sizi şımartacak şeylerin bulunduğu bir köşe veya duvar ortaya çıkartmaya çalışın. Sevdiklerinizin resimleri, bir iki güzel anı dolu seyahat fotoğrafları, yine sevdiklerinizin size armağan ettiği anılar, objeler etrafınızda bulunabilir.