Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatmanın günümüzdeki ilgisinin nedeni; hem şık duruşu hem de dekorasyonu yapılan alanın (çocuk odası, yatak odası, mutfak, salon) daha aydınlık bir görünüme kavuşmasıdır. Ancak aydınlatma yapılırken göz önünde bulunması gereken unsurlarda bulunmaktadır.

Yani dekorasyonu yapılan mekânın aydınlatması; mekânın büyüklüğüne ve küçüklüğüne, ışığı nereden aldığına, tavan yüksekliğinde ortamdaki mobilyaların rengine ve özellikle mekan sahibinin zevkine uygun olmalıdır ki! Göz alıcı olabilsin. Ancak bu unsurlara dikkat edilmediği takdirde aydınlatma kötü ve göz yoran bir konuma da düşebilir. Bu yüzden aydınlatmanın önemi çok büyüktür.

Aynı zamanda aydınlatma inşa edilirken ışık seviyesi de çok iyi ayarlanmalıdır. Eğer ışık seviyesi göz önünde bulundurulmazsa ortamdaki ışık çok yoğun olabilir

Ya da çok sönük durabilir. Bu nedenle aydınlatma yapılacak olan ortama ışık nereden giriyor. Ve ortamdaki ışıklandırma sistemi nasıldır göz önünde bulundurulmalı.

Aydınlatmalar bildiğiniz gibi algıyı kolaylaştırmak için kullanılır. Aynı zamanda da rahat hareket etmemizi sağlar. Şayet gözlerinizi yormak istemezseniz geçişleri yumuşak, estetik vurgusu olan aydınlatmaları yani; abajur, spotlar ve sarkıtları tercih edebilirsiniz. Bu hem göz hassasiyetinize iyi gelecek hem de daha sakin bir ortam oluşturmanızı sağlayacaktır.

Peki, bulunduğumuz ortamda vurgu olmasını istiyorsak. Dekoratif aydınlatmalar kullanabiliriz. Bunları ortama derin bir estetik gücü katmak için kullanabiliriz.

Kullandığınız ışığın yoğunluğu dekoru büyük bir şekilde etkilemektedir. Ortam aydınlatılırken belirtmiş olduğum özelliklere kesinlikle uyulmalı bu doğrultuda hareket edilmelidir. Aksi takdirde şık ve ilgi çekici bir ortam hayal ederken, Tam tersi yorucu ve itici bir görünüme sahip olmanızda mümkündür. Aydınlatma kullanmadan önce kesinlikle önemli noktaları atlamamalısınız. İşe mutlaka nasıl bir hava katmak istediğinizi belirleyerek başlamalısınız. Bu sayede daha doğru kararlar vereceğinizden eminim.

Bu arada aydınlatmanızda estetik dokunuşlar ile farkı yakalamak için Mobilya Rehberi portalımızda birbirinden kaliteli avize modellerini görmek için Avize kategorisine bakabilirsiniz.