Bir Tasarımcının Lüks Yemek Odalarında Yapmayacağı Hatalar

Yemek odası dekorasyonu, salon ve oturma odaları gibi konukların ağırlandığı bölümler olduğu için özenle yapılır. Yemek odaları mutlaka her akşam ailece kullanıldığı için özenli bir dekorasyona sahip olmanın yanında konforlu da olmalıdır. Aileniz ile keyifli yemekler yiyerek vakit geçirdiğiniz ve konuklarınıza unutulmaz davetler vereceğinizi yemek odası mobilyaları da estetiği ve konforu açısından titizlikle seçilmelidir. Mobilya tasarımcıları da yemek odası konsepti yaparken tüm bunların bilincindedir ve yemek odası tasarımında belli konulara dikkat ederler, bazı hataları yapmaktan kaçınırlar. Yemek odası dekorasyonunda yapılmaması gereken hataları sizler için sıraladık.

Hatalı Renkler

Dekorasyonun en önemli noktalarından biri renk kullanımıdır. Bir tasarımcı yemek odasında hangi renklerin kullanılması gerektiğini iyi bilir. Araştırmaların gösterdiği net bir sonuç var; yemek yenen mekanlarda sıcak renklerin kullanımı insanların acıkmasına neden oluyor. Sıcak renkler aynı zamanda hızlı yemek yememize neden olabiliyor. Bu yüzden fast food zinciri lokantalar sıcak renkleri kullanıyor. Yemek odalarında ve restoran dekorasyonunda soğuk renklerin kullanılması ise iştahımızı kapatıyor. Biz toplum olarak uzun yemek sohbetlerini severiz. Özellikle davet sofralarının, yemeklerin çabucak tüketildiği alanlar olmasını istemeyiz. Dolayısıyla yemek odası dekorasyonu renk seçimi için hem sıcak hem de soğuk renklerin bir arada kullanılması doğru bir tercih olacaktır. İştahımızı kapatacak soğuk renkler ve açlığımızı hissedip hızlıca sofradan kalkacağımız sıcak renkler dengeli kullanılmalı yemek odası konsepti içinde. Duvarlarınız için açık yeşil, açık mavi gibi soğuk renkler kullanılmışsa, yemek masası sandalyelerinizde turuncu, sarı gibi sıcak renkler kullanılmalıdır.

Renklerin etkisi sadece yemekleri tüketme hızını belirlemiyor. Dekorasyonda kullanılan renkler mekânın olduğundan büyük ya da küçük gözükmesini de etkiliyor. Küçük bir yemek odasını daha geniş ve ferah göstermek için tasarımcılar açık renkleri kullanıyorlar. Koyu renklerin küçük yemek odalarında kullanılması bir tasarım hatası. Çünkü, koyu renkler mekânı olduklarından küçük gösteriyor. Yani yemek odası dekorasyonu yaparken duvarlar, perdeler ve halılar gibi geniş yer kaplayan ve renkleriyle ilk göze çarpan objeleri açık renk kullanmak gerek. Dilerseniz yemek odası mobilyaları koyu renk seçilebilir. Tasarımda büyük fonlar açık renk olursa figürler koyu renk olabilir.

Konforsuz Mobilyalar

Yemek odalarının temel parçaları olan yemek masası ve sandalyelerin estetiği bir yana konforu çok önemlidir. Yemek odası mobilyaları estetiğinin yanında konforlu da olmalıdır. Tasarımcılar bilirler ki yemek yemek birincil ihtiyaçtır ve bu ihtiyacımız giderilirken konfor ararız. Kaldı ki özellikle akşam yemekleri sadece açlığımızı yatıştırmak için yaptığımız bir etkinlik değildir. Akşam yemekleri ve davetler birer sosyalleşme aracıdır ve aile fertleri ile konukların bir araya geldiği zamanlardır. Birlikte olmanın keyfini çıkarırken rahat olmayı istemek de normaldir. Bu rahatlığı sağlamak için mobilya tasarımcıları önce mobilyaların ölçülerine dikkat ederler. Masa ve sandalyelerin birbirlerine ölçü açısından uyumu konfor için gereklidir. Çok küçük bir masaya kısa ve küçük sandalyeler kullanmak ciddi bir tasarım hatasıdır. Tasarımcılar bir yandan da mobilyaların boyutlarının insan ölücülerine uygun üretilmesini sağlarlar. Yemek odası mobilyaları kaliteli ahşap ve kumaş gibi hammaddelerden üretildiğinde rahatlığı da artacaktır. Yemek odası dekorasyonu yaparken konforunuzu aşağı çekecek bir tasarım hatası da oda ölçüsüne uygun mobilyalar almamaktır. Mobilyalar yemek odasının şekil ve büyüklüğüne uygun olmaz ve yemek odalarını daraltırsa bu da ciddi bir kusurdur ve konforunuzu azaltır. Yemek odası mobilyalarınızı yemek odalarınıza nasıl yerleştirileceği de önemlidir. Yemek odanız dikdörtgen şeklinde ise büyük kare ya da yuvarlak bir masa almak oldukça yanlış bir seçimdir.