Salon Dekorasyonu İpuçları

Salon dekorasyonu yaparken her şeyden önce nasıl bir tarz oluşturulmak isteniyor buna karar verilmeli. Retro, klasik, modern, spor, Country gibi farklı dekorasyon tarzları bulunuyor. Nasıl bir salonda keyifle, huzurla yaşamak istiyorsunuz, önceden seçim yapmalısınız.

Salon dekorasyonunuzu değiştirmeye ya da sıfırdan oluşturmaya başladığınızda kafanızda az çok şekil belliyse yapacağınız şey detaylara önem vermek olacaktır. Örneğin perde, halı, tablo, bitki, avize, parke gibi detaylar salonun bütününü oluşturuyor. Koltuk takımı, yemek masası, çoğunlukla TV ünitesi, orta sehpa salonların temel eşyaları arasında yer alıyor. Dekorasyon yaparken bu eşyalara ek birçok aksesuar kullanılabilir.

Salon tasarımı yaparken zemini en başta yapmak daha doğru olacaktır. Zeminde değişiklik yapacaksanız eğer parke seçimini daha açık tonlarda, modern renkler seçerek yapmanız salonunuzun daha ferah olmasına yardımcı olacaktır. Koltuk takımını ve yemek masasını seçtikten sonra ise halı ve perde seçimine geçebilirsiniz. Perdeler güneşlik ve fon olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Güneşlikler kalın kumaştan olurken fon tül yapıda oluyor. perdeler salondaki pencerelerin yoğunluğuna bağlı olarak odanın en dikkat çekici aksesuarı olacak. Bu nedenle perde rengini boğucu renkler yerine oluşturmak istediğiniz tarza göre daha modern, sakin renklerden seçebilirsiniz. Bu konuda iç mimarlık desteği alabilir, örneklere bakabilirsiniz.

Salonunuzun duvarı ne durumda mutlaka inceleyin. Boya badana ya da duvar kağıdı ihtiyacı varsa dikkatli seçimler yapın. Örneğin küçük bir odaysa kesinlikle duvar tasarımı açık renklerden oluşmalıdır. Beyaz, kum beji, kırık beyaz en popüler badana renkleri olarak küçük alanlarda sık tercih ediliyor. Büyük, ferah bir alanınız varsa eğer tek ya da iki farklı renk seçerek aydınlatmayı da göz önünde bulundurarak şık bir duvar dekorasyonu yapabilirsiniz.

Salonunuz çok küçükse eğer özel bir dekorasyon yapılmaz diye düşünmeyin. Küçük yapıları dekore etmek daha zevklidir. Yapacağınız etkili seçimlerle salonunuzu olduğundan daha büyük ve ferah hale getirebilirsiniz. Örneğin dört parçadan oluşan koltuk takımı yerine L koltuk modellerine yönelerek alandan tasarruf edebilirsiniz. Online iç mimarlık hizmetlerimizden yararlanarak salonunuzu baştan tasarlayabilir, ekonomik rakamlarla hayalini kurduğunuz salonu tasarlayabilirsiniz. Unutmayınız ki doğru eşya ve aksesuar seçimiyle her oda istenilen düzeye çıkabiliyor.