Açık Mutfak Ama Nasıl?

1970’lerdeki Türk filmlerinde zengin evlerindeki Amerikan barları ve Amerikan mutfakları seyrederken belki kültürümüze çok uzak gelen bu mekanlar artık açık mutfak kavramıyla bir çok projede karşımıza çıkmakta.. Misafir odası kültüründen uzaklaştıkça, mutfak alanını yaşam alanının içine doğru çekmenin yolları arandı. Bazen ev büyükse salon ayrı tutuldu yine ve açık mutfak alanları oturma odalarıyla birleştirildi, bazen de mutfağın yanına eklenen kış bahçeleriyle yaşam alanları mutfağın yanına çekildi…

Açık mutfak palan şemaları

Açık mutfak plan şemalarında ihtiyaç ve taleplerden doğan bazı formüller vardır. Bu tip mutfak tasarımı yapılırken bu konular dikkate alınırsa, keyifli olduğu kadar fonksiyonel de olan bir açık mutfağa sahip olabilirsiniz.

Ortada yıkama grubu

Bu açık mutfak şeması yemek hazırlarken, sebze yıkarken ve doğrarken en çok başında durduğumuz eviye grubunu merkeze alarak yaşam alanına daha çok dönük olan bir tarzı hedefler. Mutfağın stili modern, country ya da klasik olsun, her stilde rahatlıkla uygulanabilir bir plan şemasıdır. Suyla yapılan işler ve dolayısıyla mutfağın dağınık yüzü oturma grubuna dönük olduğu için daha titiz kullanılması gereken bir tiptir.

Ortada pişirme grubu

Bu şema görselliğin estetiğini daha çok ön planda tutanlar için tercih sebebidir. Modern mutfaklarda ocak üzerindeki modern bir davlumbaz, ya da pastoral bir mutfakta kuzineli ocak üzeri ahşap detayları olan bir aspiratör, vurgulamak istediğiniz tarzı daha çok ön plana çıkartır. Pişen yemek ve yaşam alanının daha çok iç içe olması bu tercihin handikapı olarak görülmektedir

Mutfakla bütünleşen yemek bölümü

Bu tip planlı açık mutfak şemalarında her türlü karışık ve pis görüntülü hazırlık kısımları mutfağın klasik şemasında çözülerek, temiz ve net yeme mekanını ortaya çıkararak, keyfe dönüştürmeyi sevenler tarafında tercih edilmektedir.

Yemek – mutfak arası seperasyon
Bu tip açık mutfak çözümlerinde şeffaf ya da yarı şeffaf seperasyon unsurlarıyla mutfak yaşam alanından bir miktar ayrılır ama yine de mekanlar kendi içinde bir bütündür. Klasik kafadan çok ayrılamasa da açık mutfak deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir çözüm olarak öne çıkar

Sınırsız açık mutfaklar

Bu tip açık mutfak çözümlerinde mutfak nerede bitiyor oturma alanı nerede başlıyor tam belli değildir. Fonksiyonlar iç içe geçmiş bir şekilde yer alır. Mutfak ve yemek hazırlama sürecinde kalabalık olmayı sevenler için özgür ortamlar ortaya çıkartan bir yerleşim şemasıdır.

Açık mutfaklı evlerin her zaman kendine haz bir karakteri ve albenisi vardır

Açık mutfak yapma kararı verirken bu tasarım kriterlerinin yanında, belki de en önemli konu kendi yaşam biçiminizin farkında olmanız gerekliliği… Yemek kokusu problemi yaşamayacak bir yaşam senaryonuz varsa, mutfak tarafı yeterli havalandırmanın yapılmasına olanak sağlıyorsa, dinamik bir hayatınız ve hızlı bir gün akışınız varsa açık mutfakların tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Unutmayın ki büyük şehirlerde her geçen gün küçülen planlı evlerde yaşamak zorunda kalırken, açık mutfaklar size yaşadığınız alanları daha ferah hissettirecek, yemek hazırlarken de yaşamdan kopmamanızı sağlayacak çözümlerdir.

EvimiTasarla olarak mutfak tasarımı yapmasak da açık mutfaklı salon ve oturma odaları için tasarım paketleri hazırlamaktayız.

 açık mutfakamerikan mutfak